خورشید یکی از بهترین آثار اوست

همانطور که میدانید سالهاست حوزه کودک و نوجوان و ساخت فیلم و انیمیشن مناسب در این بخش مغفول مانده و به جز آثاری انگشتشمار آن هم در یکی دو دهه گذشته متاسفانه شاهد اثر فاخر و ماندگاری در این حوزه نیستیم. اگر روند تولید تاریخی فیلم سینمایی ایرانی را بررسی کنید مطمئنا به آثار بسیار ویژهای برخواهید خورد که توانستهاند در حد بضاعت و با امکانات موجود آثار ماندگاری را خلق کنند. در این اثر سینمایی که شهاب حسینی، بهعنوان یکی از بازیگران مشهور آن مطرح است توانست برای اولینبار جایزه بهترین بازیگر مرد را از جشنواره کن دریافت کند، که این جایزه نیز به یکی از دلگرمیهای ایرانیان در عرصه سینمایی تبدیل شد.

قبل از این اثر فیلم جدایی نادر از سیمین این کارگردان بزرگ و نام آشنا توانسته بود نخستین جایزه اسکار را برای کشورمان کسب کند. این فیلم که درباره انسان و دردهای او ساخته شده است توانسته با ایجاد احساس همزاد پنداری با مخاطب جایگاه ویژهای برای خود به دست بیاورد. دیالوگ ماندگار شیرین در این فیلم، به اندازه کافی مخاطب را در فکر فرو میبرد: (از کی دفاع کنم؟ از یه جسد! ، من مُردم، من تو 8 سالگی مردم. گاهی نیز درام وارد این داستان میشود و مخاطب را غمانگیز مینماید. سالها بعد مرد اتفاقاً با دخترکی روبرو میشود و بیآنکه بداند دختر چه رابطهای با او دارد سبب معالجه مادر دختر و همسر خود میشود.

بحث دیگر ما به فیلمنامه مربوط میشود. یکی دیگر از آثار ماندگار در حوزه فیلم ایرانی اثر سینمایی فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی است که توانست دومین اسکار بهترین فیلم سینمایی و جایزه جشنواره فیلم کن را برای ایران به ارمغان بیاورد. ایرانیان به شوخ طبعی شهره هستند و همین عادت فرهنگی زیبا باعث شده تا در تاریخ سینمای ایران شاهد آثار کمدی و طنز فراوانی باشیم. اگر بخواهیم از گذشتههای دور تا به امروز را برای یافتن فیلم کمدی ایرانی مرور کنیم به آثار بسیار خوبی برمیخوریم که از جمله آنها میتوانیم به آثار زیر اشاره کنیم.

پایان بندی عجیب و غریب فیلم در حالی که سیر تحول شخصیت مسیر منطقی خود را طی نکرده، غیر منطقی و غیرقابل باور است. جزو کارهای ارزشمندی است که در طی تاریخ فیلمسازی کشورمان به آن پرداخته شده است. یکی از فیلمهایی که وی کارگردانی و نویسندگی آنرا به طور همزمان برعهده داشته فیلم سینمایی قسم است که تهیه کنندگان آن به طور مشترک الهام غفوری و جلیل شعبانی هستند. این اثر سینمایی تمام جنبههای زندگی تختی را در مدت زمانی اندک نشان داده و بخشی از زندگینامه وی را بهتصویر کشیده است.

دیدگاهتان را بنویسید