قیمت طلا امروز در بازار (گرم و مثقال 18 عیار، اونس جهانی)

در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۸۹ دلار و ۳۰ سنت رسیده است. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، در ۱۰۲۶ دلار و ۸۶ سنت ایستاد. کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA در این باره گفت: من به دلار آمریکا در هفته جاری خوش بین هستم. صاحبان سکه طلا میتوانستند با تحویل سکههای خود به بانکها، گواهی سپرده دریافت کنند و با باز کردن حساب بورسی این اوراق را در بازار به جای سکه فیزیکی معامله کنند. عامل دیگری که از افزایش قیمت طلا پشتیبانی کرد، کاهش بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا بود که هزینه نگهداری طلا را کمتر کرد.

برخی اوراق گواهی سپرده قابلیت انتقال به غیر دارند، یعنی در صورت تمایل صاحب این اوراق میتواند به قمیت توافقی به طرف دیگری بفروشد. به صورت کلی انس جهانی طلا و قیمت بازار ارز بر قیمت طلا و سکه تأثیرگذار است. بر اساس گزارش رویترز، دیوید میچل، مدیرکل شرکت فلزات ارزشمند ایندیگو گفت: اگر روسیه عرضه گاز به اروپا را کاهش دهد و به قیمتهای بالاتر انرژی به صورت سراسری منتهی شود، اتفاق مثبتی برای طلا خواهد بود و اونس طلا به حدود ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ دلار می رسد. صادقین میگوید: پیشبینی میشود قیمت دلار بسته به اخبار برجامی، بین ۲۶ و ۶۰۰ تا ۲۷ و ۴۰۰ هزار تومان نوسان داشته باشد.

در صورتی که قیمت سکه به سوی مرز ۱۳ میلیون تومانی برود، احتمال نوسان نزولی در بازار سکه تقویت می شود.سکه امامی در آخرین روز هفته توانست بالای محدوده حساس ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار بگیرد. برگشت دلار به سوی مرز ۳۰ هزار تومانی می تواند سکه را به زیر ۱۳ میلیون تومان بازگرداند. هزینه نگهداري پایین: اگر ترس از سرقت نباشد نگهداری طلا نیاز به هیچ هزینه ای ندارد و می توان طلا ها را سالها در کمد،صندوق ها و.. ماه شعبان از دیگر ماههایی است که به دلیل داشتن اعیاد و مناسبتهای مقدس، تقاضای برای طلا بالا میرود.

هنگام افزایش نرخ تورم معمولا طلا به محلی امن جهت سرمایه گذاری تبدیل می شود، اما رشد نرخ بهره در آمریکا می تواند هزینه فرصت سرمایه گذاری در این بازار را بالا ببرد. اما به گفته اوله هانسن تحلیلگر ساکسو بانک، با توجه به افزایش نوسانات در بازارهای بورس و در حالی که بازار در حال وفق دادن خود با فضای جدید افزایش نرخ بهره است، بازار طلا به عنوان محل امنی جهت در امان نگه داشتن دارایی ها از نرخ بالای تورم مجددا مورد توجه قرار خواهد گرفت. بازار طلا ماههاست که حرکت قیمت محدود و رو به پایین داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید