قیمت طلا در بازار امروز

دانیل بریسمن تحلیلگر کامرزبانک در این باره گفت: «ما فکر می کنیم برای کاهش قیمت طلا هنوز زود است و ریسک تشدید بیشتر درگیری ها وجود دارد. به خصوص که تجارت طلا در ایران آزاد نیست و ممکن است در مواردی قیمت طلا بالاتر یا پایینتر از قیمت جهانی باشد. کارلو آلبرتو دی کاسا تحلیلگر بازار فلزات گرانبها گفت، با توجه به اینکه روسیه از تولید کنندگان عمده پالادیوم به شمار می رود جنگ اوکراین و احتمال تحریم مسکو و شرکت های روسی بیش از همه قیمت پالادیوم را تحت تاثیر قرار می دهد.

روسیه چندین موشک به شهرهای اوکراین شلیک کرده و نیروهای ارتش این کشوردر سواحل جنوبی قرار دارند. هزینه نگهداري پایین: اگر ترس از سرقت نباشد نگهداری طلا نیاز به هیچ هزینه ای ندارد و می توان طلا ها را سالها در کمد،صندوق ها و.. افرادی که قصد دارند در بازه زمانی کوتاه، از بازار طلا نوسان بگیرند میتوانند روی این آثار کوتاهمدت حساب کنند. او میافزاید: اکنون انتظار افزایش یا کاهش شدید و معناداری در بازار وجود ندارد. اما یک نکته جالب در بررسی نمودار تاریخی طلا وجود دارد. در این حالت خریداران آمریکایی برای خرید هر اونس طلا ۱۵۹۴ دلار می بپردازند در مقابل اروپاییها نیز ۱۲۲۳ (1434) یورو بابت خرید و فروش هر اونس طلا رد و بدل می کنند.حال به هر دلیل ارزش برابری یورو به دلار از ۳۰۳/۱ دلار به ۴/۱ افزایش یابد.یعنی برای هر یک یورو یک دلار و چهار سنت پرداخت شود.

اما قیمت فلز زرد نسبت به بالاترین رقم های روز پنجشنبه بیش از ۹۰ دلار عقب نشینی کرده است. قیمت این فلز گرانبها روز پنجشنبه و به دنبال خبر جنگ در شرق اروپا به بالاترین رقم از ماه جولای یعنی ۲۷۱۱ دلار و ۱۹ سنت رسیده بود. امروز هر اونس طلا به قیمت 1944 دلار در لحظه انتشار خبر افزایش یافت البته در مقاطعی به 1947 دلار و 30 سنت هم رسیده بود.با رشد امروز قیمت طلا، افزایش قیمت فلز زرد نسبت به یک ماه گذشته 95.30 دلار و نسبت به یکسال گذشته 138 دلار و 40 سنت رسیده است.

قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه آوریل هم با ۲.۰۱ درصد کاهش به ۱۸۸۷ دلار و ۶۰ سنت رسید. امروز سایر فلزات گرانبها هم رشد قیمت داشتند به طوری که فلز پلاتینوم 15 دلار و پالادیوم 72 دلار رشد قیمت داشت. قیمت فلز پالادیوم هم دیروز با ۱.۳ درصد کاهش به ۲۳۷۲ دلار و ۱۹ سنت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید