قیمت طلا در بازار امروز

قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ میلادی و تحت تاثیر ترمیم اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری در این بازار شاهد کاهش بیش از ۴ درصدی بود در حالی که طی دو سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافته بود. ترمیم ارزش سهام در بازارهای بورس جهان نیز بر میزان سرمایه گذاری امن در بازار طلا تاثیر گذاشته، هرچند که تحلیلگران انتظار دارند نوسان در بازارها همچنان طی روزهای آتی بالا باشد.

کاهش قیمت ارز در آخر هفته نیز این موضوع را تایید میکند که احتمالا اخبار مهمی از مذاکرات به گوش خواهد رسید. صادقین میگوید: بیش از ۷۰ درصد عوامل تعیینکننده در قیمت طلا و سکه، متاثر از قیمت دلار، انتظارت تورمی از بازار ارز و اخبار سیاسی است. اما قیمت فلز زرد نسبت به بالاترین رقم های روز پنجشنبه بیش از ۹۰ دلار عقب نشینی کرده است. روز پنجشنبه و به دنبال اعلام آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین قیمت طلا با بیش از ۳ درصد جهش به ۱۹۷۳ دلار و ۹۶ سنت رسیده بود. به این ترتیب، سکه تمام هفته را در قیمت ۱۱میلیون و ۹۷۳هزارتومان آغاز کرد و در آخرین معاملات هفته با اندکی کاهش به ۱۱میلیون و ۹۴۸هزارتومان رسید.

در طول هفته نیز با اندکی ثبات این شاخص و کاهش نرخ ارز، طلا و سکه هم پایین آمد اما در معاملات آخر هفته اونس جاانی به مرز ۱۹۰۰دلار نزدیک شد و به همین دلیل کاهش قیمت ارز نتوانست چندان طلا و سکه را پایین بیاورد. هماکنون در بازار آزاد، قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان، قیمت سکه تمامبهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمامبهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۲ میلیون و ۲۵۰هزار تومان است. قیمت فروش یورو نیز معادل 30 هزار و 804تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 194 تومان اعلام شده است.

برپایه این گزارش، قیمت اُنس جهانی طلا در هفته گذشته در محدوده یکهزار و ۸۹۶ تا یک هزار و ۹۶۹ دلار نوسان داشت. امروز هر اونس طلا به قیمت 1944 دلار در لحظه انتشار خبر افزایش یافت البته در مقاطعی به 1947 دلار و 30 سنت هم رسیده بود.با رشد امروز قیمت طلا، افزایش قیمت فلز زرد نسبت به یک ماه گذشته 95.30 دلار و نسبت به یکسال گذشته 138 دلار و 40 سنت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید