قیمت طلا در بازار امروز

انتظارها برای افزایش نرخ بهره همچنین سبب شده تا دلار در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی طی ۷ ماه گذشته قرار گیرد و موجب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند. سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری معمولا چندین گزینه پیش رو دارند بازار سرمایه که در آن می توانند سهام یا اوراق قرضه دولتی و خصوصی را بخرند می توانند در بانکها سپرده گذاری کنند و از قبل این سپرده گذاری درصد سود ثابتی بگیرند می توانند در مستغلات سرمایه گذاری کنند و از تفاوت قیمت سود گیری کنند.بسته به ریسک طلبی فرد گزینه های سرمایه گذاری متفاوت است.اما سرمایه گذاری روی طلا در چه شرایطی انجام می شود.برخی اعتقاد دارند سرمایه گذاری روی طلا یک نوع سرمایه گذاری مرده است و فقط ارزش حفظ پول دارد اما برخی دیگر نظری متفاوتی دارند.آنچه مشخص است نگهداری طلا بازده مشخص و مطمئنی ( نظیر سود سپردههای بانکی یا اوراق قرضه ) به دنبال نخواهد داشت زیرا قیمت طلا در معرض نوسان است بنابراین وقتی یک سرمایه گذار تصمیم می گیرد دارایی خود را به طلا تبدیل کند ریشه در دو نوع ذهنیت دارد یا تصور می کند قیمت طلا در بازار افزایشی خواهد بود که در این حالت با نوعی رفتار سفته بازارنه یا شرط بندی روبرو هستیم.حالت دیگر نوعی اطمینان خاطر است طلا دارایی امن است برخی سرمایه گذاران با هدف حفظ قدرت پول خود طلا می خرند در کشورهایی که تورم بالا دارند این رفتار می تواند زیاد به چشم بخورد در این حالت طلا به عنوان یک پناهگاه شناخته می شود.زیرا گزینههایی (نظیر خریدسهام ) به هرحال خطر از دست دادن اصل سرمایه را با خود دارند.اما طلا در بلند مدت بری از چنین خطری است.

روز قبل هر اونس طلا برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که هر اونس طلا که ۲ روز پیش تا ۱,۸۹۶ (یک هزار و هشتصد و نود و شش ) رسیده بود، امروز – یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ مصادف با ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ – با رشد ۰.۱۵ درصدی به ۱,۸۹۹ (یک هزار و هشتصد و نود و نه ) رسید. روز قبل هر مثقال طلا 18 عیار برخلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، بطوری که هر مثقال طلا 18 عیار که ۳ روز پیش تا ۵,۲۱۹,۰۰۰ (پنج میلیون و دویست و نوزده هزار) تومان رسیده بود، امروز – یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ مصادف با ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ – با کاهش ۱.۱۸ درصدی به ۵,۱۵۸,۰۰۰ (پنج میلیون و یکصد و پنجاه و هشت هزار) تومان رسید.

ترمیم ارزش سهام در بازارهای بورس جهان نیز بر میزان سرمایه گذاری امن در بازار طلا تاثیر گذاشته، هرچند که تحلیلگران انتظار دارند نوسان در بازارها همچنان طی روزهای آتی بالا باشد. افزایش قیمت نفت، هزینه استخراج طلا را افزایش میدهد. صرافی ملی اما در هفتهایکه گذشت قیمت دلار را اندکی افزایش داد، به این ترتیب در ابتدای هفته دلار در این صرافی با قیمت ۲۴هزار و ۴۳۶تومان به فروش میرسید اما در آخرین معاملات هفته ۲۵هزار و ۲۳۳تومان قیمت خورده بود.

در حالت دوم ممکن است کالا یا خدمت داد و ستد شده با ارزهای دیگر انجام شود؛ اما مبنای قیمت گذاری دلار باشد.بنابراین دلار به واسطه این دو نقش در اقتصاد جهان یکی از ارزهای مسلط به حساب میآید.به همین واسطه نیز تقویت و تضعیف دلار میتواند با برخی کالاها رابطه عکس داشته باشد. قیمت این فلز گرانبها روز پنجشنبه و به دنبال خبر جنگ در شرق اروپا به بالاترین رقم از ماه جولای یعنی ۲۷۱۱ دلار و ۱۹ سنت رسیده بود. گواهی سپرده یک نوع ابزار مالی است که دارنده این گواهی بر روی دارایی سپردهگذاری شده مالکیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید