قیمت طلا در بازار امروز

صادقین میگوید: مادامی که قیمت سکه بالای یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به عنوان حمایتی بسیار معتبر و به ویژه در کانال ۱۲ میلیون تومان باشد، انتظار فروشهای عجیب و غریب نمیرود. این کارشناس بازارهای مالی پاسخ این پرسش را نیز وابسته به تحولات وین میداند. او تاکید میکند: اما اگر اخبار مثبتی از وین مخابره شود و دلار به سطوح کمتر از ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر کند، احتمال زیادی برای بازگشت قیمت طلا و سکه به کانالهای پایینتر وجود دارد. او میافزاید: عامل اساسی که باعث شد با وجود افت نرخ اونس، قیمت سکه و طلا در ایران کاهش چندانی نداشته باشد، ابهام در نتیجه رسیدن مذاکرات وین است.

این باعث عدم اعتماد به نفس در استاندارد طلا شد که فقط مشکلات اقتصادی را تشدید می کرد.از آنجا که عرضه طلا همچنان از رشد اقتصاد جهانی عقب می ماند ، پوند استرلینگ انگلیس و دلار آمریکا به ارزهای ذخیره جهانی تبدیل شدند. وی افزود: اگر بالای سطح ۱۸۵۰ دلار شکسته شود، راه برای صعود طلا به محدوده ۱۸۷۰ تا ۱۸۸۰ دلار و نهایتا سطح ۱۹۰۰ دلار هموار می شود. در چنین شرایطی آیا امکان بازگشت قیمت طلا و سکه به کانالهای پایینتر وجود دارد؟

آیا ممکن است ادامه این شرایط، با افزایش انتظارات تورمی، قیمتها را در بازار سکه صعودی کند؟ سکه امامی در هفته گذشته به کمک افزایش قیمت دلار توانست از مرز ۱۳ میلیون تومانی عبور کند. در بازار سکه نیز عرضه و تقاضا مکمل یکدیگر هستند و اگر یک روز یا یک هفته عرضه نشود و از سویی تقاضا زیاد شود، روند کلی بازار تحت تأثیر قرار میگیرد. تنها ۳۰ درصد آن تحت تاثیر بازار اونس جهانی قرار دارد. تنها اخبار نسبتا موثق از وین، چه مثبت و منفی میتواند اثر جدی بر قیمتها بگذارد.

طرفین دستیابی به توافق را عملی میدانند اما هیچیک گام نهایی را بر نمیدارند. قیمتها به کانال پایینتر بازمیگردد؟ به خصوص که تجارت طلا در ایران آزاد نیست و ممکن است در مواردی قیمت طلا بالاتر یا پایینتر از قیمت جهانی باشد. سکه طلا (قیمت آن با قیمت طلای هموزنش یکی نیست. طلای دست دوم و اسقاطی در بازار که از سوی برخی طلاسازها ذوب می شود طلای آب شده می گویند.واحد معامله طلای آب شده مثقال است و برای مصارف صنعتی و زینتی کاربرد دارد.در سالهای اخیر طلای آب شده خاصیت سرمایه ای پیدا کرده است.معامله گران در کنار ارز و سکه هر روز طلای آب شده را نیز داد و ستد می کنند.در واقع معاملات سفته بازانه یا با هدف کسب سود به این بخش نیز نفوذ کرده است.واحد معامله در بازار سفته بازی طلای آب شده کیلو گرم است.

دیدگاهتان را بنویسید