Compound Effect – فن بیان، توسعه مهارتهای فردی و ارتباطی، موفقیت

با این وجود، بعضی اوقات نمی خواهیم این حقیقت را بپذیریم. درست است که برای تغییر عادات بد باید آهسته و پیوسته اینکار را انجام دهید اما گاهی اوقات برای اصلاح عادات اشتباه لازم است تغییرات را سریع انجام دهید. با خودتان عهد کنید که به مدت یک هفته هر عملی که در ارتباط با اصلاح این عادتتان است را در دفترچه ای یادداشت کنید. کاری که باید انجام دهید این است که چند گام کوچک بردارید؛ زیرا اعمال کوچک و مثبت روزمره رمز دستیابی به موفقیت طولانی مدت هستند.

فکر کردن به اعمال مثبت باعث میشود کارهای مثبت را هم انجام دهید. اگر چرایی اعمال خود را بدانید، دیگر نداشتن اراده قوی برای انجام کارهایتان معنایی ندارد. دانستن چرایی دقیق کارهایتان آنقدر قوی است که روی اراده شما تاثیر قابل توجهی می گذارد. مثلا وقتی شما در عرض هفت روز ۹ کیلو وزن کم نمی کنید، سرخورده می شوید و فکر میکنید هرگز استحقاق یک زندگی بهتر را ندارید؛ لذا مهر ناتوانی بر اراده خودتان میزنید.

اینجا دیگه به شرایطی که گفتم فکر میکنید؟ شاید فکر کنید که به خاطر بدشانسی شما است، ولی این کار فقط توجیحی برای انتخاب های نادرستتان به حساب می آید. همچنین همانطور که گفتیم، اثر مرکب یکی از پرفروشترین های نیویورک تایمز نیز هست. فصل اول که عنوانش اثر مرکب در عمل هست دقیقا به همین موارد اشاره میکنه و سعی میکنه با مثالهایی این رو بگه که در طول زمان اگر یک سری اتفاق بیوفه و شما یک سری کارهایی رو در راستای هدفی که دارید انجام بدید، بهش میرسید.

مثالش هم طبیعتا مال همون زمان و یا حتی قبلتر از زمان انتشار کتاب که ۲۰۱۰ بود هست. چه کارمند باشید و چه کارآفرین، کتاب دارن هاردی، کتاب راهنمای شما در زندگی حرفه ای است. نتیجه چه شد؟ او ظرف ۳۱ ماه، ۱۵ کیلو وزن کم کرد و حتی ترفیع گرفت و افزایش حقوق نیز شامل حال او شد. در کتاب اثر مرکب ذکر شده که پدرش هیچ موقع به او دستور نمیداد که به سراغ کارش برود بلکه فقط یک نتیجه خوب را از او انتظار داشت. طی 20 سال گذشته، زندگی او یک آزمایشگاه شخصی برای مطالعه و تحقیق روی موضوع موفقیت بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید